O nas

Owdowiała Pani Teresa Boni Benelli, chcąc zapewnić utrzymanie swoim synom, wiosną 1911 roku postanowiła zainwestować posiadane pieniądze w warsztat zajmujący się naprawą samochodów i motocykli. Tak otwarto rodzinną firmę zwaną „Benelli Garage”. Warsztat rodziny Benellich, czyli pani Teresy i synów: Giuseppe, Giovanni, Filippo, Francesco, Domenico i Antonio (zwany Tonino) szybko się rozwijał. W 1919 roku bracia zbudowali swój pierwszy silnik „motocyklowy”. Dwa lata później, w 1921 roku, powstał ich pierwszy „motocykl”. Był to model „Velomotore” z dwusuwowym silnikiem o pojemności 98 cm3 w wersji „Turismo”. W wersji „Sport” silnik miał pojemność 125 cm3. Warto zapamiętać, że pierwszy sportowy motocykl Benelli miał pojemność 125 cm3. W roku 1926 Giuseppe Benelli zaprojektował nowy motocykl z czterosuwowym silnikiem o pojemności 175 cm3 z wałkiem rozrządu w głowicy. Motocykl ten mógł z powodzeniem konkurować ze sportowymi maszynami innych producentów nawet o większej pojemności. Dzięki temu Tonino Benelli uzyskał na nim tytuł mistrza Włoch w 1927, 1928, 1930 i 1931 roku. Sukcesy Tonino napędzały biznes Benellich. W sumie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych marka Benelli odniosła ponad 1000 sportowych zwycięstw!
Kiedy w 1940 roku w Europie szalała już wojna, w Pesaro bracia Benelli zbudowali maszynę wyścigową wyprzedzającą swoje czasy o całe dziesięciolecia. Był to motocykl o pojemności 500 cm3, czterocylindrowy z dwoma wałkami rozrządu w głowicy oraz z doładowaniem mechaniczną sprężarką. Początkiem lat sześćdziesiątych w Europie wyraźnie już rysował się motocyklowy kryzys. W 1969 roku Benelli-Motobi zaliczyło bodaj ostatni wielki sportowy sukces, kiedy Australijczyk Kelvin Carruthers na czterocylindrowym Benelli-Motobi o pojemności 250 cm3 zdobył po raz drugi tytuł mistrza świata. Ostatnim motocyklem zbudowanym w należącej do braci Benelli fabryce był dwucylindrowy Tornado o pojemności 650 cm3. W 1972 roku firmę kupił argentyński przedsiębiorca Alejandro De Tomaso – ten sam, który zasłynął jako kierowca F1, a później (w 1959) założyciel firmy produkującej sportowe samochody we włoskiej Modenie pod marką „De Tomaso”. Wybawienie dla firmy przyszło w 2005 roku, kiedy Benelli stało się częścią chińskiej grupy przemysłowej Zhejiang Qianjiang Motorcycle Group Co. z siedzibą w Winling. Quinjiang posiada kapitał zakładowy w wysokości 750 milionów dolarów, 10 000 pracowników, 670 000 m2 powierzchni produkcyjnej, 1 200 000 pojazdów oraz 2 000 000 silników rocznie opuszcza taśmy montażowe. Celem obniżenia kosztów produkcję motocykli przeniesiono w 2008 roku do Chin. Centrum projektowe „CentroStile Benelli” pozostawiono jednak w Pesaro i tam do dziś powstają projekty całych motocykli.

Historia

1911 ~ 1934

Sześciu braci, jedna historia, wspólne marzenie które stało się rzeczywistością.
zaczęło się od tego, że w 1911 roku pani Teresa Boni Benelli owdowiała. Pragnąc zapewnić swym sześciu synom godziwe życie zainwestowała rodzinny majątek w otwarcie warsztatu naprawy samochodów i motocykli, gdzie odtąd miał pracować Giuseppe, Giovanni, Filippo, Francesco, Domenico i Antonio „Tonino”.
Początkowo bracia zajmowali się wyłącznie naprawami, lecz szybko nauczyli się sami dorabiać niektóre części. Ambicją braci była jednak nie tylko naprawa ale i budowa swych własnych motocykli. Osiem lat później (w 1919) bracia zbudowali swój pierwszy silnik. Był nim dwusuw o pojemności 75 cm3 z przeznaczeniem jako doczepny silnik rowerowy.
W grudniu 1921 roku powstał pierwszy motocykl Benelli – „Velomotore”, napędzany dwusuwowym silnikiem o pojemności 98 cm3. Budowano go w dwóch wersjach: Touring i Sport o pojemności 125 cm3 . W 1923 pojemność wersji Sport powiększono do 147 cm3. Na takim motocyklu Tonino Benelli odniósł pierwszy znaczący sukces sportowy, rozsławiając rodzinną markę w Europie.
W 1926 Giuseppe Benelli zaprojektował nowy motocykl z czterosuwowym silnikiem 175 cm3, który posiadał wałek rozrządu w głowicy napędzany od wału korbowego czterema kołami zębatymi. Motocykl ten mógł z powodzeniem konkurować ze sportowymi maszynami innych producentów nawet o większej pojemności. Dzięki temu Tonino Benelli uzyskał na nim tytuł mistrza Włoch w 1927, 1928, 1930 i 1931 roku. Sportowe osiągnięcia sprawiły, że wzrosła sprzedaż a za nią i produkcja nowych motocykli Benelli. To z kolei doprowadziło do konieczności rozbudowania samej fabryki. W tym celu bracia Benelli w 1934 kupili budynek tartaku w „viale Principe Amedeo” dzisiejszym „viale Mameli”. Silnik 175 był stosowany w wielu modelach i pozostawał w produkcji aż do 1934 roku, kiedy to pojawiły się nowe czterosuwowe już silniki 500 i 250.
Dwa lata po zakupie budynków tartaku (w 1934) Benelli zaprezentowało dwa nowe motocykle wyścigowe: 250 cm3 o dwóch wałkach rozrządu orac 500 cm3. W 1940 do produkcji weszła pięćsetka dolnozaworowa oraz doskonały motocykl wyścigowy z czterocylindrowym silnikiem o dwóch wałkach rozrządu i mechaniczną sprężarką doładowującą. Niestety wojna nie dała zabłysnąć tej maszynie, a fabryka Benelli musiała zająć się produkcją motocykli dla wojska.

1940 ~ 1950

Tuż przed wojną fabryka Benelli w Pesaro była w rozkwicie. Zatrudniała 800 pracowników, a popyt na motocykle ciągle rósł. Niestety działania wojenne zniszczyły fabrykę. Bombardowania aliantów i grabieże nazistów zredukowały tę dużą firmę do kupy gruzu i pustych szop.
Bracia Benelli nie stracili wiary. Kiedy tylko udało się im odzyskać i sprowadzić na powrót do fabryki wszystkie maszyny i narzędzia od razu rozpoczęli pracę. Z konieczności musieli zająć się tym na co było zapotrzebowanie. Przerabiali więc militarne motocykle (głównie angielskie), które znajdowali porzucone na polach bitew na cywilne. Około 1000 takich konwersji opuściło bramy fabryki Benelli. W 1947 roku odrodziły się motocyklowe wyścigi. Tego Bracia Benelli nie mogli przeoczyć.
Rok 1948 był dla Benelli przełomowym: zatrudniono znanego wyścigowego motocyklistę Dario Ambrosini a czternastego października bracia Benelli obwieścili, że wznawiają produkcję własnych motocykli. Sportowe sukcesy Benelli osiągnęły apogeum w 1950 roku, kiedy to Ambrosini zdobył tytuł Mistrza Świata w klasie 250.

1950 ~ 1980

W 1948 Giuseppe Benelli skutkiem niemożliwych do złagodzenia nieporozumień z resztą swych braci, opuszcza rodzinną fabrykę. Zdecydował, że wraz ze swymi synami Luigim i Marco pójdzie dalej swoją ścieżką. W 1949 roku rozpoczął działalność pod własną marką „Moto ‘B’ Pesaro”. Domyślać się można iż litera „B” pochodzi od jego nazwiska, czyli Benelli. Początkowo zajmował się sprzedażą dwusuwowych skuteryów. Nazwę firmy wkrótce zmieniono na „Motobi”.
W 1953 roku Giuseppe wprowadza rewolucyjny model B200 z dwusuwowym, dwucylindrowym silnikiem o pojemności 200 cm3 i o poziomych cylindrach. Był to bardzo nowoczesny motocykl o niespotykanej estetyce. Model ten ze względu na kształt jego silnika zyskał sobie przydomek „jajko”. Jajko doczekało się też silnika czterosuwowego, lecz nadal ukrytego w pięknej owalnej formie.
W 1951 do produkcji wchodzi Leoncino z silnikiem o pojemności 125 cm3. W 1953 roku Leoncino 125, za sterami którego zasiadał Leopoldo Tartarini, zwyciężyło w pierwszej edycji Motogiro d’Italia, pokonując między innymi motocykl 175 MV Agusta.
W 1961 Benelli świętowało swoje pięćdziesięciolecie. Rok później Benelli, chcąc zaistnieć na amerykańskim rynku, przejęła znajdującą się po sąsiedzku Motobi. W ten sposób rodzina Benelli na powrót połączyła siły, a fabryka braci Benelli zyskała świeżą „krew”. Połączone firmy przyjęły nazwę Gruppo Benelli-Motobi i liczyły razem 550 pracowników, co pozwoliło zwiększyć wydajność produkcji do 300 motocykli dziennie! Wówczas to część modeli Motobi (typu „jajko”) trafiło do USA oznaczonych jako Benelli. W produkcji znalazł się 4-cylindrowy silnik 250 cm3 i drugi tytuł mistrza świata w 1969 roku zdobyty przez australijskiego kierowcę wyścigowego Kelvina Carruthersema.
Lata sześćdziesiąte to dla Benelli-Motobi czas bardzo zróżnicowanej produkcji: od małych skuterów do dwucylindrowego Tornado 650. Ten właśnie model (Tornado 650) był ostatnim motocyklem zbudowanym w należącej do braci Benelli fabryce. W 1972 roku firmę kupił argentyński przedsiębiorca Alejandro De Tomaso – ten sam, który zasłynął jako kierowca F1, a później (w 1959) założyciel firmy produkującej sportowe samochody we włoskiej Modenie pod marką „De Tomaso”. W ten sposób firma Benelli bezpowrotnie utraciła przywództwo swoich założycieli, rodziny Benellich. Pod panowaniem De Tomaso Benelli-Motobi poszerza gamę produkowanych modeli. Jednym z nich był prestiżowy sześciocylindrowy model o pojemności 750 cm3. Był to pierwszy produkowany seryjnie motocykl o sześciu cylindrach. Zbudowano też nową fabrykę.

1988 ~ 2015

Benelli-Motobi, jak wszystkie wówczas europejskie marki, bardzo źle znosiła japońską motocyklową inwazję zapoczątkowaną w latach sześćdziesiątych i przybierającą na sile w siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Był to czas, kiedy europejskie marki znikały w tempie zastraszającym. Choć upadek Benelli był jeszcze bardzo powolny, to jednak już nieunikniony. W konsekwencji w 1970 roku Benelli zmuszone zostało zawiesić swą działalność. 23 października 1989 roku z ratunkiem przyszedł przemysłowiec Giancarlo Selci, właściciel grupy Biesse, który kupił Benelli. Nowa polityka skierowała firmę w kierunku skuterów.
Względna stabilizacja nie trwała jednak długo i w 1995 roku Grupa Merloni nabywa większość akcji Benelli i Andrea Merloni staje u sterów firmy. Nowe kierownictwo, nowe pomysły, nowy skuter model 491. Pojawia się też nowe Tornado z trzycylindrowym silnikiem o pojemności 900 cm3 oraz model TNT 1130. Wkrótce potem Benelli znowu jest w kryzysie.
Wybawienie dla firmy przyszło w grudniu 2005 roku, kiedy Benelli stało się częścią chińskiej grupy przemysłowej Zhejiang Qianjiang Motorcycle Group Co z siedzibą w Winling. Dziś niewielu Europejczyków zdaje sobie sprawę z potęgi i zaawansowania chińskiego przemysłu. W nas, Europejczykach, naoczne i bezpośrednie zetknięcie z taką technologią jest na ogół miażdżące. Europa, kolebka cywilizacji, nie panuje już nad światem? I to od dawna! To, co w Europie obecnie poczytujemy sobie za „przemysł”, przy chińskich fabrykach (bez wyjątku!!!) prezentuje się jako niewielkie i raczej zacofane technologicznie fabryczki. Jednym z takich wpędzających w kompleksy koncernów jest Qianjiang: kapitał zakładowy w wysokości 750 milionów dolarów, 10 000 pracowników, 670 000 m2 powierzchni produkcyjnej, 1 200 000 pojazdów oraz 2 000 000 silników rocznie opuszcza taśmy montażowe. 20% produkcji kierowana jest na eksport. Nastawiony na wysoką jakość Quinjiang w 1997 roku uzyskał prestiżowy certyfikat ISO 9001.
Celem Quinjiang stało się ponowne ożywienie marki Benelli i wprowadzenie jej na światowe rynki. W celu obniżenia kosztów produkcję motocykli przeniesiono w 2008 roku do Chin, gdzie zajmuje się tym po dziś dzień koncern Qianjiang. Centrum projektowe „CentroStile Benelli” pozostawiono jednak w Pesaro i tam do dziś powstają projekty całych motocykli.
W 2011 Benelli świętowało swoje pierwsze stulecie istnienia.
The company, with a capital of more than 750 millions US$, is listed on the Chinese stock exchange since 1999 and produces also quads, electric bicycles, lawnmowers, golf carts, generators, pumps and other gardening equipments. 20% of its production is exported abroad, America and Europe included. Qianjiang is focused on quality and has obtained the internationally recognised ISO 9001 certification since 1997.

With the new capital and the synergy between Italy and China, Benelli Q.J. is currently working on the multiple projects aimed at relaunching the company of Pesaro on the world markets.
In 2011 Benelli has celebrated successfully its first centenary.


Dziedzictwo


Subskrybuj

Subskrybuj nasz newsletter i bądź zawsze na bieżąco!

Your privacy on the Benelli website

This website is managed by Benelli Q.J. S.r.l. (“Benelli”). The main purpose of this site is to provide you with the Services we offer related to our website. We want you to feel safe when you visit our website, and we are committed to protecting your privacy during this visit.

Before you use and contribute information via this website, we advise you to read our Privacy Statement and our Privacy Policy and agree to the terms they contain.

Your decision to contribute your Personal Data is voluntary. However, since registration of a personal account and the use of our Services require personal data, you cannot use this site unless you contribute your Personal Data.

About us

Benelli is a company which develops and produces motorbikes, with registered office at Strada della Fornace Vecchia, sn, 61122 Pesaro (PU), Italy, belonging to the Qianjiang group headquartered in Wenling, Zhejiang province, China.

The data controller has designated a Data Protection Officer (DPO), who can be contacted by email at dpo@benelli.com or by writing to Strada della Fornace Vecchia sn, 61122 Pesaro (Italy).

Which data do we collect?

The Personal Data we collect from you include your name, address, email address and IP addresses and data regarding the pages you visit and when.

Personal Data may include:

  • Personal Data which you contribute to us, such as your email address and your country/region; if you use your social media account to access or register for a personal account on the Benelli website, we may also collect any information in the public domain associated to your social media account. If you make a purchase on the Benelli website, we will collect your name, postal/shipping/billing address (including postcode), contact information, email address, credit card number or other payment service information.
  • Personal Data supplied to us through your use of the Benelli Services, such as device, register or position data.

We do not collect sensitive personal data.

We also collect Personal Data through the use of cookies. Cookies are small data files which store and recover information about your visit to this website - such as how you accessed our website, how you browsed the site, and which information was of interest to you. For further information about cookies, please read our cookie policy.

How do we use your data?

We analyze your data to find out what works best on our website, to define the most appropriate ways of improving it, and, finally, to decide how to change our site to make it more effective for you and other users. We may also use your data for other purposes, when we are authorised to do so by law, such as to comply with requests from public authorities or to conduct internal investigations. Find out more about how we use your Personal Data.

We may also send you emails on your request. If you have subscribed to our newsletter and have agreed to receive further communications, we may also send you marketing emails, such as product updates or other marketing information regarding our products and services. Please remember that you can withdraw your consent at any time.

Will we share your data with third parties?

Since we are a global organization, the data we collect may be transferred internationally within the worldwide Benelli organization. We may also share your data with third parties such as our service providers.

We restrict access to personal data concerning you to employees we consider have a reasonable need to come into contact with these data for the supply of products or services or to perform their duties. Our staff are trained regarding their data protection obligations.

International transfer of personal data

You recognise and agree to the transfer, storage, use or processing of your data at/by Benelli and its affiliated companies and/or its service providers which might be located in a country other than your own. All the aforesaid transfers, storage or processing of your data will be subject to the Privacy Policy and the relevant laws with regard to the protection of the privacy and security of personal data.

We use approved contractual clauses for the international transfer of personal data collected in the European Economic Area and Switzerland. As a global company, Benelli has a series of legal entities in different jurisdictions, which are responsible for the personal data which they collect and which are processed on their behalf. Find out more about Benelli’s global organization.

How do we protect your data?

The protection of your data matters to us. We process your data in compliance with the relevant data protection legislation, and we will adopt appropriate measures to guarantee this website’s security. We provide physical, electronic and procedural guarantees compliant with Italian laws and regulations to protect your data, including, but not limited to, those set forth in the General Data Protection Regulation no. 679/2016 (“GDPR"). We will ensure that we have adequate physical and technological measures to protect your data, wherever they are stored. When we outsource any process, we will ensure that the supplier has adequate security measures.

How can you access, change or erase your data?

For any query regarding the processing of your personal data or to exercise any of the following rights, please contact us at privacy@benelli.com.

  • You are entitled (in the circumstances and on the conditions, and with the exceptions, envisaged by the relevant law), to:
  • Request access to the personal data concerning you which we process: this right enables you to find out whether we hold personal data concerning you and, if so, to obtain information about and a copy of the said data.
  • Request the rectification of your personal data: this right entitles you to have your personal data corrected if they are inaccurate or incomplete.
  • Object to the processing of your personal data: this right entitles you to ask Benelli to stop processing your personal data.
  • Request the erasure of your personal data: this right entitles you to request the erasure of your personal data, also when the data are no longer necessary for the achievement of the relevant purposes.
  • Request the restriction of the processing of your personal data: this right entitles you to ask Benelli to process your personal data only in limited circumstances, including with your consent.
  • Request the portability of your personal data: this right entitles you to receive a copy (in a structured, commonly used and machine-readable format) of the personal data you have contributed to Benelli, or to ask Benelli to transmit those data to another controller.

To the extent that the processing of your personal data is based on your consent, you will be entitled to withdraw this consent at any time by contacting us here. Bear in mind that this will not affect Benelli’s right to process the personal data obtained before you withdrew your consent, or its right to continue parts of the processing which have legal bases other than your consent.

If, in spite of our best efforts to protect your personal data, you believe that your rights to privacy have been violated, we urge anyone to contact Benelli before taking any other action, in order to find a solution to any complaint. You are entitled to submit a complaint directly to the competent supervisory authority, or to bring an action against Benelli before a competent court (in the country where you live or work or in the country where you maintain that data protection law has been breached).

What are your rights with regard to marketing communications?

You may exercise your right not to receive marketing communications by ticking some boxes in the form below, which we use to collect your personal data, or by exercising your right to object in the email messages we send you. You may also exercise the right to stop receiving marketing communications at any time by contacting us. In this case, we will conserve minimal personal data to record the fact that you object, and will not contact you again.

How long do we store your data for?

We store your personal data for the time needed to pursue the purposes stated in this Privacy Statement, unless the law requires or permits a longer storage period.

Where can I get more information?

You will find more information about the procedures and purposes of the use of your data, and the rights you can exercise regarding your data, in our Privacy Policy.Jeśli chcesz anulować subskrypcję, kliknij tutaj